Page title baner

Burkina Faso

Wypędzeni z domów

W wyniku działań dżihadystów w Burkina Faso jest ponad milion uchodźców wewnętrznych. W tej liczbie są tysiące ewangelicznych chrześcijan, którzy w wyniku aktów terroru i prześladowań musieli uciekać ze swoich domów. Mieszkają oni w prymitywnych warunkach i są pozbawieni podstawowych środków do życia. Dzięki hojności polskich darczyńców, wsparciu finansowemu naszych partnerskich misji i pracy lokalnych chrześcijan możemy systematycznie dostarczać wyżywienie i środki czystości chrześcijańskim uchodźcom rozlokowanym w różnych rejonach kraju, głównie w miejscowych kościołach i domach chrześcijan.

Słuchając braci i sióstr podczas naszych spotkań, budowałam swoją wiarę. Ich życie zmieniło się. Stracili wszystko, często nie tylko dobra materialne, lecz również swoich bliskich. Ale zmieniło się coś jeszcze – wzrosła ich wiara. Kiedy cierpieli głód i miesiącami pomoc nie nadchodziła, tracili już wszelką nadzieję. Wtedy dotarło do nich wsparcie od Głosu Prześladowanych Chrześcijan. Poruszyło to ich serca. Świadomość, że bracia i siostry z Polski pamiętają o nich i modlą się za nich, chcą ich wspierać i odwiedzić, umocniła ich wiarę.

Nasza wysłanniczka, Burkina Faso, 2020 rok
Woda życia

Uchodźcy chrześcijańscy muszą korzystać z publicznych latryn, co jest przyczyną szerzenia się cholery. Nie mają też dostępu do bieżącej wody, aby umyć ręce. Sytuację pogorszyły ograniczenia związane z Covid-19. W związku z tym z zebranych w Polsce środków przekazaliśmy do Burkina Faso pieniądze na zakup przenośnych umywalek. Poważnym problemem jest również brak dostępu do wody pitnej. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, dzięki darowi jednej rodziny z Polski wybudowaliśmy w Kaya, studnię Jakuba, która zapewnia prześladowanym chrześcijanom i lokalnej społeczności dostęp do wody.

Dzisiejszy dzień to dzień wielkiej radości dla nas, ponieważ dowiedzieliśmy się, że są ludzie w kraju położnym bardzo daleko od nas, którzy pamiętają o nas i współczują nam w naszych cierpieniach. Nie tylko pamiętają o nas, ale co więcej wysłali nam pomoc: ryż, kukurydzę, olej, cukier, nawet mydło i przenośne umywalki. Przede wszystkim chcemy prosić darczyńców, by nie zapominali o nas, bo nasze potrzeby są ogromne: mieszkanie, szkoły dla naszych dzieci, dostęp do opieki zdrowotnej. Modlimy się: niech Bóg ich błogosławi, niech Bóg okaże łaskę, by nadal nam chcieli pomagać.

Żona pastora z Burkina Faso, 2020 rok
Wysyłamy dzieci do szkoły

W wyniku ataków terrorystycznych ze strony dżihadystów zostało zamkniętych 2341 szkół, co stanowi 30% wszystkich szkół w kraju. W związku z tym klasy w tych szkołach, które pozostają otwarte, są przepełnione. Dodatkowo uchodźcy wewnętrzni nie mają środków, by posłać swoje dzieci do szkoły. Niektóre z nich mają już trzyletnie zaległości. Kościoły starają się wyjść im naprzeciw, jednak również ich możliwości są ograniczone – dotychczas pomagały już „swoim dzieciom”, teraz starają się pomóc całym rodzinom ewangelicznych uchodźców. Nie jest to łatwe, gdyż uchodźców jest dużo. Widząc potrzeby dzieci i młodzieży z rodzin uchodźców chrześcijańskich, postanowiliśmy umożliwić im pójście do szkoły. Naszym celem jest wysłanie do szkoły jak największej liczby dzieci. Dotychczas udało nam się to w przypadku 680 dzieci, w większości z trzech grup rodzin szczególnie dotkniętych prześladowaniami: dzieci wdów, które straciły mężów w atakach dżihadystów; sierot, które straciły swoich rodziców m.in. w wyniku aktów terroru; dzieci pastorów, którzy musieli uciekać przed terrorystami. Kolejne dzieci czekają na swoją szansę.

Nazywam się Dorcas, mam 9 lat. W zeszłym roku, we wrześniu, w naszym domu pojawiło się pięciu uzbrojonych ludzi i szukali mojego taty. Bałam się ich... Mama powiedziała im, że po nabożeństwie mój tato, jako pastor, pojechał jeszcze do innej wioski. [...] W zamieszaniu mama zabrała nas i zniszczyła okno w kuchni, przez które uciekliśmy. […] Uciekliśmy do bezpiecznego miasta, nasz tata też tutaj dotarł. Teraz marzę o tym, by iść do szkoły – mogłabym iść do drugiej klasy!

Dorcas, córka pastora z Burkina Faso, 2020 rok

Zostań z nami w kontakcie

Zamów Bieżące Informacje e-mailowe, drukowany biuletyn lub inne materiały Głosu Prześladowanych Chrześcijan

Sprawowanie tej służby nie tylko wypełnia braki u świętych,
lecz wydaje też obfity plon w licznych dziękczynieniach,
składanych Bogu. 2 Kor 9,12

Darowizna